مهمترین الگوریتم های گوگل که در سئو تاثیر گذارند

ایلان ماسک «Elon Musk» یکی از تأثیرگذارترین افراد جهان است و در زمینه نوآوری می‌توان او را یکی از ده شخصیت برتر جهان نامید. داستان زندگی او و شرکت‌هایی که راه اندازی و برای رشد و پیشرفت آن‌ها تلاش کرده، واقعاً جالب است. داستان زندگی این شخصیت برجسته می‌تواند درس‌های زیادی برای ما به همراه داشته باشد. در این مقاله تصمیم داریم زندگی ایلان ماسک را در کنار هم بررسی کنیم و ببینیم که این شخصیت ثروتمند در طول زندگی خود چه مشکلات و سختی‌هایی را پشت سر گذاشته است. دانستن زندگی‌نامه اشخاص بزرگ و تأثیرگذار همیشه آموزنده و الهام‌بخش است و می‌تواند درس‌های زیادی برای اشخاص مختلف و به ویژه کارآفرینان و صاحبان استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک به همراه داشته باشد.

همیار آکادمی با بررسی زندگی افراد توانمند و کارآفرین تلاش می‌کند که به کاربران خود در مسیر رسیدن به موفقیت، سعادت و خوشبختی کمک کند و به آن‌ها نشان دهد که شخصیت‌های برجسته هم در ابتدا با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند ولی با سعی و تلاش فراوان موفق شده‌اند موانع را پشت سر بگذارند و به اهداف خودشان دست پیدا کنند. در صورتی که تمایل دارید با زندگی این ثروتمند خودساخته آشنا شوید و در پایان درس‌هایی از او یاد بگیرید و از این درس‌ها در زندگی و کسب و کار خودتان استفاده کنید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

آشنایی با زندگی ایلان ماسک

در این بخش از مقاله تصمیم داریم نگاهی کلی و اجمالی به زندگی و کسب و کار این نابغه عرصه فناوری داشته باشیم تا بتوانیم از او و فعالیت‌هایش درس بگیریم:

کودکی، نوجوانی و دانشگاه

ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱ در پرتوریای آفریقای جنوبی چشم به جهان گشود. پدر و مادر او هر دو افرادی بافرهنگ و باسواد بودند ولی زندگی آن‌ها چندان دوام نیاورد و وقتی  ایلان ده سال بیشتر نداشت از هم جدا شدند. پدر او یک مهندس آفریقایی بود که در انگلیس بزرگ شده بود. مادرش هم یک بانوی کانادایی بود که در زمینه رژیم غذایی و مد فعالیت می‌کرد. خانواده ایلان، پنج نفره بود و ایلان اولین فرزند این خانواده به حساب می‌آمد. بعد از او یک پسر و یک دختر از این پدر و مادر به دنیا آمدند.

بعد از این‌که پدر و مادرش از هم جدا شدند، او تصمیم گرفت زندگی خودش را در کنار پدر و در آفریقای جنوبی سپری کند. وی ده ساله بود که اولین کامپیوتر خودش را خرید و شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کرد. به قدری سریع رشد و پیشرفت می‌کرد که همه از سرعت او شگفت‌زده شده بودند. در طی دو سال به حدی رشد کرد که توانست یک بازی کامپیوتری طراحی و برنامه‌نویسی کند. او موفق شد این بازی را به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش برساند. این بازی نمایانگر رویاهای او است. او از همان دوران کودکی شیفته و عاشق سفر به فضا بوده است. جالب است که این بازی هنوز هم وجود دارد و علاقمندان با ورود به بازی Blaster می‌توانند از این بازی لذت ببرند. او در دوران مدرسه همیشه مورد آزار و اذیت هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. این آزار و اذیت‌ها یک بار باعث شد که کار او به بیمارستان کشیده شود.

پروژه اول: Zip2، تجربه‌ای بی‌نظیر

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۵ با همراهی برادر کوچک‌ترش شرکتی نرم افزاری راه اندازی کرد. این شرکت Zip2 نام داشت. این کسب و کار به موفقیت‌ها بزرگی دست پیدا کرد و توانست مشتریان بزرگی مانند روزنامه نیویورک تایمز را به خود جذب کند. لازم به ذکر است که ایلان و برادرش این کسب و کار را به کمک سرمایه ۲۸ هزار دلاری پدرشان ثبت و راه اندازی کردند. درست است که همه چیز این شرکت به ماسک تعلق داشت ولی هیئت مدیره با ریاست او بر این شرکت موافقت نکردند. سال ۱۹۹۹ بود که یک شرکت دیگر تصمیم گرفت Zip2 را خریداری کند. ۷ درصد از مبلغ فروش شرکت معادل ۲۲ میلیون دلار به ایلان ماسک رسید و او پیش از رسیدن به ۳۰ سالگی توانست میلیونر شود. گفتنی است که این پول به ایلان این اجازه و قدرت را می‌داد که کسب و کار بعدی خودش را راه اندازی کند و به درآمد بیشتر برسد و علایق خودش را هم دنبال کند.

پروژه دوم: سیستم انتقال پول پی پال «PayPal»

ایلان پس از فروش Zip2 تصمیم گرفت یک سرویس پرداخت اینترنتی به نام X.com راه اندازی کند. این کسب و کار با یک سرمایه ۱۰ میلیون دلاری آغاز شد. پس از آن این شرکت با شرکت دیگری به نام کانفینیتی یکی شد. این دو شرکت ادغام شدند و کار خود را با شدت تمام پیش گرفتند و در نهایت توانستند سیستم انتقال پول پی پال را که پیش از آن در اختیار کانفینیتی بود توسعه دهند. این دو شرکت در سال ۲۰۰۱ تغییر نام دادند و نام آن‌ها PayPal شد. مشکلات ایلان ماسک با هیئت مدیره آغاز شد و در نهایت در سال ۲۰۰۲ هیئت مدیره این شرکت تصمیم گرفت پی پال را به یک شرکت دیگر به نام eBay بفروشد. ماسک ۱۱.۷ درصد از سهام این شرکت را در دست داشت و وقتی این شرکت به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار فروخته شد، ۱۱.۷ درصد از آن به ایلان رسید. او به عنوان شخصیتی ثروتمند شناخته می‌شد.

پروژه سوم: اسپیس ایکس؛ کسب و کاری برای تحقق رویاهای کودکی ایلان ماسک

این شرکت در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک شرکت اکتشاف فضایی شروع به کار کرد و از همان لحظه آغاز به کار در پی رشد و پیشرفت سریع بود. ایلان ماسک به قدری به این شرکت علاقه داشت که می‌خواست خیلی زود با اکتشاف‌های این شرکت به رویاهای خودش دست پیدا کند. این شرکت می‌خواهد به فناوری حمل و نقل فضای دست پیدا کند. حمل و نقل فضایی از دیدگاه این شرکت تنها به کمک فناوری موشکی ممکن و میسر است. این شرکت تاکنون پیشرفت خوبی داشته و موفق به طراحی وسایل نقلیه فضایی تحت عنوان فالکن ۱ و فالکن ۹ هم شده است.

ایلان ماسک هم مدیریت عامل این شرکت را بر عهده دارد و هم مدیر ارشد فنی آن است. وی توانست با تحقیق و پژوهش فراوان موشک‌هایی بسیار ارزان بسازد و حتی از این راه به حاشیه سود ۷۰ درصدی دست پیدا کرد. وی این شرکت را با یک سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری که از کارهای قبلی خودش جمع‌آوری کرده بود راه اندازی کرد. اسپیس ایکس در سال ۲۰۰۸  قراردادی با ناسا به مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار امضا کرد. این شرکت وظیفه داشت محموله‌های مورد نیاز یک ایستگاه فضایی را برای آن‌ها ارسال کند.

این شرکت تصمیم دارد که از طریق سفر فضایی انسان را به ماه بفرستد و همچنین دارد روی پروژه جدیدی برنامه‌ریزی می‌کند. این شرکت می‌خواهد از طریق این پروژه هزینه سفرهای فضایی را به شدت کاهش دهد. به گفته ایلان ماسک اصلی‌‎ترین و مهم‌ترین رسالتی که شرکت اسپیس ایکس بر عهده دارد این است که تمدن بشری را به فضا برساند و انسان‌ را در سایر سیاره‌های منظومه شمسی ساکن کند.

پروژه چهارم: تسلا

شرکت تسلا موتورز یا Tesla در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد. جالب است بدانید که این شرکت به دست ایلان ماسک تأسیس نشد و مارتین ابرهارد و مارک ترپنینگ بنیان‌گذاران این شرکت بزرگ بودند. یک سال پس از تأسیس یعنی سال ۲۰۰۴ بود که ایلان ماسک هم روی این مجموعه سرمایه‌گذاری کرد و در جایگاه رئیس هیئت مدیره قرار گرفت. ایلان ماسک در سال‌های اولیه حضور خود در این شرکت در فرآیندهای روزمره شرکت وارد نمی‌شد و به همین خاطر تسلا روند رشد و پیشرفت خودش را بدون ماسک طی می‌کرد. ماسک در طراحی و تولید اولین خودروی برقی شرکت تسلا نقشی مهم و اساسی ایفا کرد و به اصلی‌ترین چهره این شرکت تبدیل شد.

ناگفته نماند که این شرکت به تولید خودروهای برقی اسپرت و گران‌قیمت هم می‌پردازد که این نوع اتومبیل‌ها هم طرفداران و علاقمندان خاص خودشان را دارند. در سال ۲۰۱۴ ایلان ماسک تمامی حقوق ثبت اختراع را به رایگان در اختیار شرکت‌های خودروسازی قرار داد تا ساخت خودروهای برقی بیشتر شود و از این طریق کمک بیشتری به محیط زیست بشود. گفتنی است که تسلا در زمینه تولید باتری هم فعالیت دارد و تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده است.

به اشتراک بگذارید:

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
۱۱۱ دیدگاه
۱۲ خرداد ۱۳۹۹

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

۱۲ خرداد ۱۳۹۹

حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

۱۱ فروردین ۱۴۰۰

Hey there! I’ve been following your blog for some
time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx!
Just wanted to mention keep up the great work!

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

I do not even know the way I finished up here, but I assumed this post was
great. I don’t know who you might be however definitely you’re going to a famous blogger should you are not already.
Cheers!

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
If you know of any please share. Thanks!

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

Enjoyed looking through this, very good stuff, appreciate it.

Here is my web site … http://wsde.ir

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

I just wanted to thank you again for this amazing web-site you
have designed here. It’s full of useful tips
for those who are actually interested in this subject, primarily this very post.
You really are all so sweet and thoughtful of
others and reading your website posts is a great delight with me.
And what generous treat! Ben and I are going to have pleasure making
use of your guidelines in what we must do in the future.
Our checklist is a mile long and tips might be put to fine use.

Here is my web site; freeholmes.com

Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?

I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking
for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

Here is my blog; http://www.consulting.sblinks.net/out/public-profile-friedasloan-free-global-classified-ads/

I was honored to receive a call from my friend when he uncovered the important guidelines shared on your site.

Looking at your blog publication is a real great experience.
Many thanks for taking into consideration readers much like me, and I
hope for you the best of achievements like a professional in this field.

My web site http://www.craksracing.com/

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Hi, i think that i saw you visited my site so i came to ?return the favor?.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a
few of your ideas!!

Have a look at my web blog – newlifestyles.in

These are in fact fantastic ideas in about blogging.
You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

My web page … http://ozarkstalk.com/entry.php?75715-Smoking-And-Teens-A-Relationship-That-Must-Be-Break

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

I was suggested this web site by means of my cousin. I’m now not certain whether this submit is written by way of him as no one else recognise such detailed approximately my
difficulty. You’re amazing! Thank you!

my page https://printfaire.com/

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Ӏf уooս are going ffor moѕt eccellent contentѕ ⅼike I do, simply payy a viѕit this web page
daily for thhe reason that it giνsѕ ԛuality contents, thanks

my homepage … accident

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Tremendous issues here. I am very satisfied to look your
post. Thanks so much and I’m looking forward to touch you.
Will you kindly drop me a mail?

my web-site: nesscloud.com

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Regards for all your efforts that you have put
in this. Very interesting information.

Also visit my web blog :: trainingteachers.org.za

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Very descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there be a part
۲?

Also visit my blog – ilregalopreferito.com

Hello, its pleasant paragraph about media print, we all understand media is a enormous source of information.

Also visit my page: http://www.lifeadventureexplore.com

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

I love your writing style really loving this internet site.

Also visit my webpage :: http://www.pdelite.org

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Heya i am for the primary time here. I found this board
and I in finding It really useful & it helped me out
a lot. I’m hoping to provide one thing again and aid others like
you aided me.

my web blog: Rochelle

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to make
a superb article? but what can I say? I put things off a lot
and never seem to get nearly anything done.

My blog … ozarkstalk.com

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Excellent way of telling, and pleasant article to obtain facts regarding
my presentation subject, which i am going to present in university.

Look into my web-site; emsik.com

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Fastidious answers in return of this matter with firm arguments
and explaining everything on the topic of that.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I
was curious about your situation; we have developed
some nice practices and we are looking to trade methods with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

These are in fact impressive ideas in concerning blogging.
You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Regards for all your efforts that you have put in this. Very
interesting information.

my page: https://kebe.top

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

bookmarked!!, I love your blog!

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

It’s awesome to pay a quick visit this site and reading the
views of all mates concerning this article,
while I am also zealous of getting know-how.

my site id ace333

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog!

I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group.
Chat soon!

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it develop over
time.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Excellent post. I used to be checking constantly
this blog and I am impressed! Extremely useful info specially the remaining section :
) I deal with such information much. I used to be looking for this certain information for a long time.
Thank you and good luck.

Also visit my homepage calibet kiosk download

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

I was curious if you ever considered changing the structure of your site?
Its very well written; I love what youve
got to say. But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

You are my inspiration, I possess few web logs and very sporadically
run out from post :).

Stop by my homepage :: bbs.yunweishidai.com

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

It’s hard to come by educated people in this particular topic, but you sound like you know what you’re talking about!
Thanks

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Definitely imagine that that you said. Your favorite justification seemed to be at
the web the simplest thing to remember of. I say to you, I definitely get irked even as
other people think about issues that they plainly don’t understand about.
You managed to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the whole thing
with no need side effect , other folks could take a signal.
Will probably be again to get more. Thanks

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

I am really impressed with your writing skills and also with the layout
on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing,
it’s rare to see a great blog like this one today.

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

I want to to thank you for this great read!!
I definitely enjoyed every bit of it. I have you book-marked to look at new
stuff you post…

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Some truly nice and useful info on this site, besides I think the
design has fantastic features.

my blog; https://www.emsik.com

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Ι loove reading an article thаt will make people thіnk. Also, thanks for permitting me to
comment!

Mү page :: BREAKING NEWS

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Hmm is anyone else experiencing problems with
the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.

When I initially c᧐mmented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now eacch time a
cοmment iss added I get three emails wiuth thee same
comment. Is there any waay you cann rеmοve people from that service?
Bless you!

Also visit my blog; Death – Obituary – shooting

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I book-marked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
to help other people.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.
I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if
you continue this in future. Numerous people will
be benefited from your writing. Cheers!

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Hello, I enjoy reading through your article post.

I wanted to write a little comment to support you.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Wow, incredible blog layout! How long have you
been blogging for? you make blogging look easy.
The whole glance of your site is excellent, as well as the content!

My web blog irssoft.com

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Great site you have here but I was wondering if you knew
of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?
I’d really like to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable people
that share the same interest. If you have any recommendations, please
let me know. Thank you!

Here is my homepage :: nesscloud.com

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Excellent way of describing, and pleasant piece of
writing to obtain data about my presentation focus, which i
am going to present in institution of higher education.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really nice
article on building up new webpage.

My web site https://www.petdelico.com

Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to make a very good article?
but what can I say? I procrastinate a lot and don’t manage
to get anything done.

Have a look at my web page: http://www.usafreeclassifieds.org/classifieds/user/profile/312512

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

I really pleased to find this website on bing,
just what I was searching for 😀 also saved to bookmarks.

My web site – mintjasia.com

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate
your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.
I did however expertise some technical points using this website, as
I experienced to reload the site many times previous
to I could get it to load properly. I had been wondering if your
web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading
instances times will often affect your placement in google
and could damage your quality score if advertising and marketing
with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for
a lot more of your respective intriguing content.
Make sure you update this again very soon.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Appreciate the recommendation. Let me try it out.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her mind that how a user can know it.
So that’s why this article is great. Thanks!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to produce
a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Remarkable issues here. I am very satisfied to peer your article.

Thank you a lot and I am taking a look ahead to contact you.
Will you please drop me a mail?

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Hello there I am so thrilled I found your weblog,
I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Anyways I am
here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to look over
it all at the minute but I have book-marked it and also included your
RSS feeds, so when I have time I will be back to
read a great deal more, Please do keep up the great b.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Fastidious replies in return of this question with real arguments and describing all
about that.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information much.
I was looking for this particular information for a long time.
Thank you and best of luck.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a top notch article…
but what can I say… I hesitate a lot and
never seem to get nearly anything done.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Actually no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other people that they will help,
so here it happens.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

It’s awesome for me to have a website, which is good designed for my knowledge.
thanks admin

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

I absolutely love your website.. Great colors & theme.
Did you develop this web site yourself? Please reply back as
I’m hoping to create my own personal blog and want to find out where
you got this from or exactly what the theme is
named. Thank you!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

great put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this
sector don’t notice this. You must continue your writing.
I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

My web page :: ilregalopreferito.com

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Spot on with this write-up, I actually believe that this site needs
much more attention. I’ll probably be back again to
read through more, thanks for the info!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could
a little more in the way of content so people could connect with it better.

Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

This is the right site for everyone who really wants to understand this
topic. You understand so much its almost
tough to argue with you (not that I personally
will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for decades.
Great stuff, just great!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Hmm it appears like your site ate my first comment
(it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
blog. I too am an aspiring blog writer but I’m
still new to the whole thing. Do you have any suggestions for newbie
blog writers? I’d really appreciate it.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this
website is really nice.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

When someone writes an piece of writing he/she retains the thought of a user in his/her mind that how a user can know
it. Thus that’s why this piece of writing is amazing.
Thanks!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Right away I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming over again to read more news.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into
any web browser compatibility problems? A small number of my
blog readers have complained about my website not working correctly
in Explorer but looks great in Opera. Do you have
any tips to help fix this problem?

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Why people still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing
is presented on web?

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Hello there, You’ve done an incredible job. I’ll
certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
You have some really good posts and I believe I would be a
good asset. If you ever want to take some of
the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Thanks!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

I was wondering if you ever considered changing the structure of your site?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

Maybe you could space it out better?

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Hello, just wanted to say, I liked this article. It was practical.

Keep on posting!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
Thanks for your time!

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s web site link on your page at suitable place and
other person will also do same in support of you.

۱۹ فروردین ۱۴۰۰

you’re in point of fact a excellent webmaster. The website loading velocity
is incredible. It seems that you’re doing any distinctive
trick. Furthermore, The contents are masterwork.
you’ve done a excellent job on this subject!

Feel free to visit my web site ilregalopreferito.com

Excellent weblog here! Also your website
loads up very fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate
link on your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol 0mniartist asmr

۲۱ فروردین ۱۴۰۰

Very interesting topic, regards for putting up.

Here is my web-site :: http://www.rednewsonline.com

I always was interested in this topic and stock still am, thanks for putting up.

My web page – http://bizsale.net/author/alfredomack/

Its like you read my mind! You appear to know
a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with some pics to drive the message home
a bit, but other than that, this is magnificent blog.
An excellent read. I’ll definitely be back. 0mniartist asmr

Some genuinely nice and utilitarian information on this site, likewise I
believe the style and design holds wonderful features.

Here is my web blog: http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=TaborKalli

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

There is obviously a bunch to identify about this. I feel you made some good points in features also.

my web site fivedollarclassifieds.com

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

Thanks for one’s marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
you’re a great author.I will remember to bookmark
your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage
that you continue your great writing, have a nice evening!

my web site … http://www.axholmeadvertiser.com

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

Someone essentially lend a hand to make significantly articles I might state.
That is the very first time I frequented your web page and to this point?
I surprised with the analysis you made to create this particular post extraordinary.

Excellent activity!

Feel free to surf to my page: kebe.top

I?m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice,
keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
Cheers

Here is my site; https://carriemeekfoundation.org

Hi there, I log on to your blogs on a regular basis. Your story-telling style is witty, keep it up!

My website :: https://oathbreakermtg.org/forums/users/trishaotoole04/

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

I am really enjoying the theme/design of your blog.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A handful of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
Do you have any recommendations to help fix this issue?
0mniartist asmr

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

Sweet internet site, super design and style, very clean and utilize
friendly.

My site … http://www.invest74.ru

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

Touche. Outstanding arguments. Keep up the great effort.
asmr 0mniartist

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

whoah this blog is magnificent i love studying your articles.
Stay up the good work! You know, many people are hunting round for this information, you could aid them greatly.
0mniartist asmr

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

Spot on with this write-up, I seriously believe
this website needs a lot more attention. I’ll probably be
returning to see more, thanks for the info!

Also visit my blog :: http://gamegamma.com.tw/

Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your page.

Im really impressed by it.
Hey there, You’ve performed a fantastic job.
I will definitely digg it and individually recommend to my friends.
I am confident they will be benefited from this site.

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

Valuable information. Lucky me I found your website by accident, and I am stunned why this twist of fate did not came about
in advance! I bookmarked it.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

I was pretty pleased to discover this website.
I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!!
I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved to fav to see new information on your site.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

Hello I am so delighted I found your blog, I really found you by accident, while I was searching on Yahoo
for something else, Anyways I am here now and would just like to say
kudos for a remarkable post and a all round interesting blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all
at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read much
more, Please do keep up the awesome jo.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

Just want to say your article is as astonishing.

The clarity to your submit is just spectacular and that
i can suppose you are an expert in this subject.
Well along with your permission let me to grab your RSS feed to stay updated with imminent post.
Thank you a million and please carry on the rewarding work.

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

Attractive part of content. I just stumbled upon your web
site and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your blog posts.
Any way I will be subscribing for your feeds and even I success you get entry
to persistently rapidly.

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

Greetings! Quick question that’s completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?

My blog looks weird when browsing from my iphone 4.
I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
If you have any recommendations, please share.
Appreciate it!

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

Appreciate the recommendation. Let me try it out.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

This is a topic which is close to my heart… Thank you!
Exactly where are your contact details though?

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
hard on. Any tips?

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your
great post. Also, I have shared your site in my
social networks!

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

tadalafil cialis from india

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

scoliosis
Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after
browsing through a few of the posts I realized it’s new to
me. Anyhow, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and
checking back frequently! scoliosis

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

scoliosis
I don’t know if it’s just me or if everybody else
encountering issues with your website. It seems like some of the text in your posts are running
off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
Thanks scoliosis

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis soft tablet: buy cialis doctor buy cialis philippines
cialis 5mg tablet

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

generic zestoretic: lisinopril buy in canada – lisinopril tablets

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

best ed pills: erectile dysfunction pills – herbal ed treatment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سایر مطالب پیشنهادی: