داستان Bill Gates بنیان‌گذار سومین شرکت ارزشمند جهان

ایلان ماسک «Elon Musk» یکی از تأثیرگذارترین افراد جهان است و در زمینه نوآوری می‌توان او را یکی از ده شخصیت برتر جهان نامید. داستان زندگی او و شرکت‌هایی که راه اندازی و برای رشد و پیشرفت آن‌ها تلاش کرده، واقعاً جالب است. داستان زندگی این شخصیت برجسته می‌تواند درس‌های زیادی برای ما به همراه داشته باشد. در این مقاله تصمیم داریم زندگی ایلان ماسک را در کنار هم بررسی کنیم و ببینیم که این شخصیت ثروتمند در طول زندگی خود چه مشکلات و سختی‌هایی را پشت سر گذاشته است. دانستن زندگی‌نامه اشخاص بزرگ و تأثیرگذار همیشه آموزنده و الهام‌بخش است و می‌تواند درس‌های زیادی برای اشخاص مختلف و به ویژه کارآفرینان و صاحبان استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک به همراه داشته باشد.

همیار آکادمی با بررسی زندگی افراد توانمند و کارآفرین تلاش می‌کند که به کاربران خود در مسیر رسیدن به موفقیت، سعادت و خوشبختی کمک کند و به آن‌ها نشان دهد که شخصیت‌های برجسته هم در ابتدا با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند ولی با سعی و تلاش فراوان موفق شده‌اند موانع را پشت سر بگذارند و به اهداف خودشان دست پیدا کنند. در صورتی که تمایل دارید با زندگی این ثروتمند خودساخته آشنا شوید و در پایان درس‌هایی از او یاد بگیرید و از این درس‌ها در زندگی و کسب و کار خودتان استفاده کنید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

آشنایی با زندگی ایلان ماسک

در این بخش از مقاله تصمیم داریم نگاهی کلی و اجمالی به زندگی و کسب و کار این نابغه عرصه فناوری داشته باشیم تا بتوانیم از او و فعالیت‌هایش درس بگیریم:

کودکی، نوجوانی و دانشگاه

ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱ در پرتوریای آفریقای جنوبی چشم به جهان گشود. پدر و مادر او هر دو افرادی بافرهنگ و باسواد بودند ولی زندگی آن‌ها چندان دوام نیاورد و وقتی  ایلان ده سال بیشتر نداشت از هم جدا شدند. پدر او یک مهندس آفریقایی بود که در انگلیس بزرگ شده بود. مادرش هم یک بانوی کانادایی بود که در زمینه رژیم غذایی و مد فعالیت می‌کرد. خانواده ایلان، پنج نفره بود و ایلان اولین فرزند این خانواده به حساب می‌آمد. بعد از او یک پسر و یک دختر از این پدر و مادر به دنیا آمدند.

بعد از این‌که پدر و مادرش از هم جدا شدند، او تصمیم گرفت زندگی خودش را در کنار پدر و در آفریقای جنوبی سپری کند. وی ده ساله بود که اولین کامپیوتر خودش را خرید و شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کرد. به قدری سریع رشد و پیشرفت می‌کرد که همه از سرعت او شگفت‌زده شده بودند. در طی دو سال به حدی رشد کرد که توانست یک بازی کامپیوتری طراحی و برنامه‌نویسی کند. او موفق شد این بازی را به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش برساند. این بازی نمایانگر رویاهای او است. او از همان دوران کودکی شیفته و عاشق سفر به فضا بوده است. جالب است که این بازی هنوز هم وجود دارد و علاقمندان با ورود به بازی Blaster می‌توانند از این بازی لذت ببرند. او در دوران مدرسه همیشه مورد آزار و اذیت هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. این آزار و اذیت‌ها یک بار باعث شد که کار او به بیمارستان کشیده شود.

پروژه اول: Zip2، تجربه‌ای بی‌نظیر

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۵ با همراهی برادر کوچک‌ترش شرکتی نرم افزاری راه اندازی کرد. این شرکت Zip2 نام داشت. این کسب و کار به موفقیت‌ها بزرگی دست پیدا کرد و توانست مشتریان بزرگی مانند روزنامه نیویورک تایمز را به خود جذب کند. لازم به ذکر است که ایلان و برادرش این کسب و کار را به کمک سرمایه ۲۸ هزار دلاری پدرشان ثبت و راه اندازی کردند. درست است که همه چیز این شرکت به ماسک تعلق داشت ولی هیئت مدیره با ریاست او بر این شرکت موافقت نکردند. سال ۱۹۹۹ بود که یک شرکت دیگر تصمیم گرفت Zip2 را خریداری کند. ۷ درصد از مبلغ فروش شرکت معادل ۲۲ میلیون دلار به ایلان ماسک رسید و او پیش از رسیدن به ۳۰ سالگی توانست میلیونر شود. گفتنی است که این پول به ایلان این اجازه و قدرت را می‌داد که کسب و کار بعدی خودش را راه اندازی کند و به درآمد بیشتر برسد و علایق خودش را هم دنبال کند.

پروژه دوم: سیستم انتقال پول پی پال «PayPal»

ایلان پس از فروش Zip2 تصمیم گرفت یک سرویس پرداخت اینترنتی به نام X.com راه اندازی کند. این کسب و کار با یک سرمایه ۱۰ میلیون دلاری آغاز شد. پس از آن این شرکت با شرکت دیگری به نام کانفینیتی یکی شد. این دو شرکت ادغام شدند و کار خود را با شدت تمام پیش گرفتند و در نهایت توانستند سیستم انتقال پول پی پال را که پیش از آن در اختیار کانفینیتی بود توسعه دهند. این دو شرکت در سال ۲۰۰۱ تغییر نام دادند و نام آن‌ها PayPal شد. مشکلات ایلان ماسک با هیئت مدیره آغاز شد و در نهایت در سال ۲۰۰۲ هیئت مدیره این شرکت تصمیم گرفت پی پال را به یک شرکت دیگر به نام eBay بفروشد. ماسک ۱۱.۷ درصد از سهام این شرکت را در دست داشت و وقتی این شرکت به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار فروخته شد، ۱۱.۷ درصد از آن به ایلان رسید. او به عنوان شخصیتی ثروتمند شناخته می‌شد.

پروژه سوم: اسپیس ایکس؛ کسب و کاری برای تحقق رویاهای کودکی ایلان ماسک

این شرکت در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک شرکت اکتشاف فضایی شروع به کار کرد و از همان لحظه آغاز به کار در پی رشد و پیشرفت سریع بود. ایلان ماسک به قدری به این شرکت علاقه داشت که می‌خواست خیلی زود با اکتشاف‌های این شرکت به رویاهای خودش دست پیدا کند. این شرکت می‌خواهد به فناوری حمل و نقل فضای دست پیدا کند. حمل و نقل فضایی از دیدگاه این شرکت تنها به کمک فناوری موشکی ممکن و میسر است. این شرکت تاکنون پیشرفت خوبی داشته و موفق به طراحی وسایل نقلیه فضایی تحت عنوان فالکن ۱ و فالکن ۹ هم شده است.

ایلان ماسک هم مدیریت عامل این شرکت را بر عهده دارد و هم مدیر ارشد فنی آن است. وی توانست با تحقیق و پژوهش فراوان موشک‌هایی بسیار ارزان بسازد و حتی از این راه به حاشیه سود ۷۰ درصدی دست پیدا کرد. وی این شرکت را با یک سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری که از کارهای قبلی خودش جمع‌آوری کرده بود راه اندازی کرد. اسپیس ایکس در سال ۲۰۰۸  قراردادی با ناسا به مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار امضا کرد. این شرکت وظیفه داشت محموله‌های مورد نیاز یک ایستگاه فضایی را برای آن‌ها ارسال کند.

این شرکت تصمیم دارد که از طریق سفر فضایی انسان را به ماه بفرستد و همچنین دارد روی پروژه جدیدی برنامه‌ریزی می‌کند. این شرکت می‌خواهد از طریق این پروژه هزینه سفرهای فضایی را به شدت کاهش دهد. به گفته ایلان ماسک اصلی‌‎ترین و مهم‌ترین رسالتی که شرکت اسپیس ایکس بر عهده دارد این است که تمدن بشری را به فضا برساند و انسان‌ را در سایر سیاره‌های منظومه شمسی ساکن کند.

پروژه چهارم: تسلا

شرکت تسلا موتورز یا Tesla در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد. جالب است بدانید که این شرکت به دست ایلان ماسک تأسیس نشد و مارتین ابرهارد و مارک ترپنینگ بنیان‌گذاران این شرکت بزرگ بودند. یک سال پس از تأسیس یعنی سال ۲۰۰۴ بود که ایلان ماسک هم روی این مجموعه سرمایه‌گذاری کرد و در جایگاه رئیس هیئت مدیره قرار گرفت. ایلان ماسک در سال‌های اولیه حضور خود در این شرکت در فرآیندهای روزمره شرکت وارد نمی‌شد و به همین خاطر تسلا روند رشد و پیشرفت خودش را بدون ماسک طی می‌کرد. ماسک در طراحی و تولید اولین خودروی برقی شرکت تسلا نقشی مهم و اساسی ایفا کرد و به اصلی‌ترین چهره این شرکت تبدیل شد.

ناگفته نماند که این شرکت به تولید خودروهای برقی اسپرت و گران‌قیمت هم می‌پردازد که این نوع اتومبیل‌ها هم طرفداران و علاقمندان خاص خودشان را دارند. در سال ۲۰۱۴ ایلان ماسک تمامی حقوق ثبت اختراع را به رایگان در اختیار شرکت‌های خودروسازی قرار داد تا ساخت خودروهای برقی بیشتر شود و از این طریق کمک بیشتری به محیط زیست بشود. گفتنی است که تسلا در زمینه تولید باتری هم فعالیت دارد و تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده است.

به اشتراک بگذارید:

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
۲۶۳ دیدگاه
۱۲ خرداد ۱۳۹۹

خیلی انسان بزرگی هست!

۱۲ خرداد ۱۳۹۹

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

۱۱ فروردین ۱۴۰۰

I wanted to thank you for this very good read!!
I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got you bookmarked to look at new things you post…

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

Hi there every one, here every person is sharing such know-how, therefore it’s pleasant to read this website, and I used to go to see this blog every day.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

Can I simply say what a relief to discover a person that really knows
what they’re talking about on the net. You definitely understand how to bring a problem to light and
make it important. More and more people ought to read
this and understand this side of the story.

I was surprised you’re not more popular because you
most certainly possess the gift.

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
Any recommendations? Bless you!

Here is my web page id akaun test mega888 (https://918kiss-m.com/)

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

I relish, lead to I found exactly what I used to be taking a look
for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye

Here is my blog post … sky1388 android download

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts
and I will be waiting for your further write ups thanks once again.

Feel free to surf to my blog :: xe88 log in

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

This is my first time go to see at here and i am truly pleassant to read everthing at one place.

Feel free to surf to my web blog … download game ok388

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my website loaded up as fast
as yours lol

My site: calibet ios download

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

This is really interesting, You are a very skilled blogger.

I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
Also, I’ve shared your web site in my social networks!

Here is my page :: pussy888 d

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

This site really has all of the information I needed about this subject and didn’t
know who to ask.

Feel free to visit my page … ace333 game list

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Its such as you learn my thoughts! You seem to know a lot about this, like you wrote the e-book in it or something.
I believe that you just could do with some % to power
the message house a little bit, however other than that, that is excellent blog.
A fantastic read. I’ll definitely be back.

Also visit my webpage … test king855 (Jolie)

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

my page … ۹۱۸kaya 11

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

If some one wants to be updated with most recent technologies after that he must be pay a
quick visit this website and be up to date all the time.

my web-site – Greatwall99 Company

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe the
whole thing is accessible on web?

My web page: aaa1188 kiosk download

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that you
wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly
again since exactly the same nearly very often inside case you
shield this increase.

My web site; lpe88 vip

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Thanks to my father who informed me concerning this blog, this webpage is
in fact amazing.

Also visit my homepage … ۹۱۸kiss 2

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Thanks for finally talking about > داستان Bill Gates بنیان‌گذار سومین شرکت
ارزشمند جهان | ارمغان < Liked it!

My homepage: game Playboy2

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring
a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics
as yours and I think we could greatly benefit from each other.
If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look
forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

Stop by my page … kiosk wm casino

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and
look forward to new updates.

Also visit my blog – wukong333 ios

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

It’s really a great and useful piece of info. I’m
satisfied that you shared this useful information with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

Have a look at my web site :: rollex11 pc

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Somebody necessarily help to make significantly articles I would state.
That is the first time I frequented your web page and
so far? I surprised with the analysis you made to create this particular
put up amazing. Fantastic process!

Feel free to visit my website … apl 3win8

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

Attractive section of content. I just stumbled upon your
web site and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your weblog posts.
Anyway I’ll be subscribing to your augment or even I fulfillment you access persistently quickly.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the great effort.

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

Hello, this weekend is pleasant in favor of me, for the reason that
this point in time i am reading this fantastic educational paragraph here at my house.

My blog: ۹۱۸kiss plus download

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

I like the valuable information you supply for your articles.

I’ll bookmark your weblog and check again right here regularly.
I am slightly sure I’ll be informed a lot of new stuff proper here!
Best of luck for the following! asmr 0mniartist

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post
seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is
a format issue or something to do with browser compatibility but I figured
I’d post to let you know. The design and style look great though!
Hope you get the issue resolved soon. Cheers

Here is my website – slot game lionking888

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how could we communicate?

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

what to do if viagra doesn\’t work online drug store viagra natural viagra pills

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

caesars slots zone online casino online gambling

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

slot machines online slots slots for real money free no deposit

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

hyper casinos liberty slots casino new online casinos accepting usa

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

quick hit slots real casino slots real casino slot machine games

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

las vegas casinos slots machines msn games zone online casino bigfish casino online games

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

casino slots prairie meadows casino all free casino slots

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

virgin online casino newest usa online casinos real vegas casino games free J83jehHHzzj3

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

real casino slots sizzling 777 slots free online pch slots Nn38HDN3NGG

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

online casinos firekeepers casino slots games free Nn38HDN3NGG

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

usa no deposit casino bonus codes casinos near me free slots vegas world Nn38HDN3NGG

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

zone online casino slots real money casino free slot games download full version Nn38HDN3NGG

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

casino games online caesars online casino free casino blackjack games Nn38HDN3NGG

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

big fish casino masiaintatsloto ۸۸۸ casino nj Nn38HDN3NGG

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

casino slots free games free slots slotomania ۱۰۰ free casino no deposit Nn38HDN3NGG

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

play casino games for free winstar world casino caesars casino online Nn38HDN3NGG

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

can i buy real cialis online generic cialis without prescription cheap cialis canada

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

order cialis 10mg cialis super active cheap where can you get cialis over the counter

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

genuine cialis price cialis professional price cheapest cialis prices

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

cialis usa prescription generic cialis>online pharmacy worldwide shipping daily cialis prescription

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

generic cialis order>online pharmacy lexapro purchase discount cialis online generic cialis online in uk

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

buying essays u86omq good essay writing s483fh freedom writers summary essay y41vun

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

virgin online casino free penny slots free slots no download

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

cialis generic uk ۵mg cialis from canada buy cialis india

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

online essay writing services q80lhc best essay t86cwm how do you cite a website in an essay y23lly

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

casinos online new no deposit casino usa slot games with bonus spins

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

college essay editing d95gbd college essay proofreading service r724pf writing a biographical essay j89qif
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

buy essays online safe w443tt writing a biographical essay n19czq college essay diversity j486mf
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

writing a good argumentative essay y33ehw college graduate essay i438zu how to write essay introduction y26zdo
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

where can you buy prednisone prednisone 2.5 mg tab prednisone 10 mg tablet cost
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

levitra 20 mg tablets price buy levitra in india levitra prices in us
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

parx online casino play free slot vegas slots online free
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

zone online casino play free slot machines with bonus spins zone online casino
Jr83jwh38dz

۲۶ فروردین ۱۴۰۰

levitra cost south africa buy generic levitra online canada purchase levitra online no prescription
Jr83jwh38dz

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

where to buy ampicillin 500 without prescription ampicillin antibiotic ampicillin 500
Jr83jwh38dz

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

writing college essays for money u330qx write my papernx how to write college essay e50clz
Jr83jwh38dz

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

essay on going to college r235kl uc college application essay a36fsz writing argumentative essays q90evw
Jr83jwh38dz

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

help essay e32jwm how to head a college application essay u89tbf uc college application essay a36fsz
Jr83jwh38dz

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

how to write a grad school essay q379tc writing a analytical essay o811gk help to write an essay h74eyy

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

free slots no registration no download https://casinorealmoneydob.com/ pompeii slots

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

viagrasupplierscapetown https://viagraclub100.com/ viagra walmart

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

amazon viagra https://viagraclub100.com/ sildenafil citrate (generic viagra)

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

viagra purchase https://viagraclub100.com/ allergy of viagra

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

slots casino games https://onlinecasinogames777.com/ best free slots no download

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

free casino games slots https://vegascasinoslots777.com/ lady luck casino caruthersville

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

how to write an introduction for a persuasive essay h41ela https://dissertationonline100.com/ essay online help g48pgn

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

how to write a good introduction paragraph for an essay r95atv https://dissertationonline100.com/ college essays

۲۷ فروردین ۱۴۰۰

play slots online for money https://bestonlinecasinogambling777.com/ ۱۰۰ most popular free slots

۳۰ فروردین ۱۴۰۰

how to write an autobiographical essay f286kv https://dissertationonline100.com/ how to write a poem analysis essay x893sl
fd237Hds72

۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

Ali Farka Toure The Source
fd237Hds72

۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

free casino games slotomania foxwoods casino online all slots casino
fd237Hds72

۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

essay writers for hire i67ryj how to write an essay thesis h93hyu buying essay s532rb
fd237Hds72

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

help 123 essay x22gjj write my law essay v60cdf best website to buy essays l41crj
fd237Hds72

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

best online pharmacy for viagra prices pharmacy www canadianonlinepharmacy
fd237Hds72

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

canadian online pharmacy annainvog how to get cialis in canada online pharmacy store online pharmacy quick
fd237Hds72

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra in sydney nsw cialis, levetra, viagra for less brand pfizer viagra online
fd237Hds72

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

college essay on diversity g94qdr how to write an analysis essay q16cjy can i pay someone to write my essay r72ios

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

fantastic points altogether, you just gained a new reader.
What might you recommend about your put up that you made
some days in the past? Any positive?

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

online pharmacy dubai uk pharmacy best european online pharmacy

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

For newest information you have to go to see web and
on the web I found this web page as a best website for latest updates.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

buy viagra no prescription viagra thailand pharmacy top viagra store buy

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

Thanks for finally writing about > داستان Bill Gates
بنیان‌گذار سومین شرکت ارزشمند جهان | ارمغان < Liked it!

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

buy cheap essays q60ifu essay writer services g28aia essay about college experience j61brd

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog?
My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would truly benefit from some
of the information you present here. Please let me know if this ok with you.
Cheers!

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

play online casino caesars slots free vegas slot games

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

caesars casino online fortune bay casino casinos near me

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۵ zoloft zoloft 15 mg zoloft prescription coupon

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra essential oil viagra with dapoxetine pills viagra und sex

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

ampicillin antibiotic gastos ng mga tabletas na ampicillin canadian pharmacy ampicillin

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

can i pay someone to write my essay p195hm https://essaywritingserviceclub100.com/ essay typer schreibt:

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

online casino bonus https://onlinecasinoslotsplay777.com/ casino blackjack

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

canadian pharmacy store https://canadianpharmacyclub100.com/ no prescription required pharmacy

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

prednisone 1 mg https://prednisone20mgtablets.com/ prednisone online australia

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ampicillin 500mg capsules price https://buyampicillin250.com/ ampicillin tablet 500mg

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

new loan

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

online pharmacy no prescription needed https://canadianpharmacyclub100.com/ canadianpharmacymeds

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

best payday loans

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

inderal order uk

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

loan type

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

pay day loans

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

loans review

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

fildena online india

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

Подключение к Интернету могут обеспечить полно большое цифра портативных девайсов благодаря наличию в устройстве соответствующего специального разъёма чтобы карты связи оператора. Около этом возникают некоторые неудобства в применении, когда приходится почти каждое портативное изделие самостоятельно доставать ради каждого из них SIM-карту с подходящим тарифным планом alias перекладывать ее с одного приспособления для другое. В этом в случае чтобы эффективности использования времени и средств много лучше обеспечить единое интернет-соединение, присутствие котором однако устройства будут совмещать высокоскоростное подключение.

Сообразно этой причине портативные ۳G/4G модемы и мобильные рутеры станут лучшей альтернативой для беспроводного подключения к Всемирной паутине.

Подключить беспроводной интернет за ۱ гривну >>

۳G USB-модем: изображение характеристик и достоинств

۳G USB-модем – это девайс для обеспечения доступа к Интернету для высокой пропускной способности. По внешнему виду ۳G USB-модемы выглядят как flash-накопители. Преимуществом модемного подключения является обязанность использования внешней антенны в регионах с низким уровнем приема цифрового сигнала. Значительную часть времени ۳G USB-модем находится в комплекте с компьютером либо ноутбуком. Как и в других случаях, модемы поставляются с соответствующим драйвером.

Использование модема довольно простое: воеже выйти в Интернет, необходимо подключить его к ПК, после автоматический установить драйвер, впоследствии чего установить дистанционное соединение, конец! ۳G USB модемы позволительно задействовать в качестве резервного доступа к домашней сети. Для этого нуждаться подключить USB-модем к настольному маршрутизатору и выполнить соответствующие настройки. USB 3G модем также может священнодействовать для связи через USB-кабель с графическими планшетами. Всетаки не весь пользователи устройств с Android могут непременно готовы к работе с ۳G USB-модемом.

Также USB-модем применяют, если должен подключить к интернет несколько устройств.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

It’s hard to find experienced people for this subject, but you sound like you know
what you’re talking about! Thanks

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

loans personal

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

steroid prednisone

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra cheapest

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

buy sale viagra

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

payday lenders

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

cash payday loans

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

sildenafil cost 100mg

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

spot loan

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

money quick

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

Hi, i read your blog from time to time and
i own a similar one and i was just wondering if you
get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much
appreciated.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

order cialis online

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

sildenafil 50 mg tablets what is sildenafil 20 mg tablet sildenafil 100mg

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

Wow, superb blog layout! How long have you ever been blogging for?
you make running a blog glance easy. The entire glance
of your web site is magnificent, as well as the content material!

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

coupons for cialis generic tadalafil generic cialis from india pharmacy

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

how to use viagra generic viagra available viagra demonstration live

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis review buy cialis generic tadalafil cheap cialis online

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

tadalafil citrate cialis logo which is better cialis or viagra

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

۱۰۰mg viagra without a doctor prescription when does viagra go generic teva pharmaceuticals generic viagra

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

۱۰۰ mg viagra lowest price viagra erection after ejaculation viagra free trial

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

mom slips son viagra does viagra make you bigger viagra before and after

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

best generic viagra viagra multiple cums effects of viagra

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

directloans

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

does cialis make you bigger show cialis working marley generics cialis

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis 5mg coupon cialis 10mg when is cialis going generic

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

mom needs daughters help viagra sildenafil 20 mg vs viagra viagra results

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra viagra or cialis sildenafil citrate generic

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra without a doctor prescription cvs viagra connect viagra boner

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis cost when is cialis going generic cialis 30 day sample

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

sildenafil 100mg tablets generic viagra reviews viagra jokes

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra reviews by men viagra without dr prescription viagra before after gallery

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra plus

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

pfizer viagra what is viagra used for generic viagra on ebay

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis cost at walmart generic cialis from india tadalafil 20mg

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis side effects cialis vs viagra how much does viagra cost without insurance viagra price

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

how to get viagra without a doctor homemade viagra cialis side effects cialis vs viagra

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

amoxicillin dosage amoxicillin 875 mg side effects shelf life of amoxicillin

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

how long does it take for amoxicillin to work amoxicillin 500mg for tooth infection amoxicillin 875 for sinus infection

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

azithromycin allergic reaction interactions for azithromycin azithromycin 250 mg side effects

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

It’s awesome to go to see this site and reading the views of all
mates concerning this article, while I am also eager of getting knowledge.

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

loan direct

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

celecoxib generic what is celebrex used for what is celebrex

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

how long does it take for celebrex to work celebrex side effects celebrex recall what is celecoxib 200 mg used for

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

celebrex uses interactions for celebrex celebrex generic name

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

celecoxib uses celecoxib 200mg how dangerous is celebrex

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

cymbalta and insomnia duloxetine dr 30mg capsules cymbalta website

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

cymbalta vs zoloft duloxetine 60 mg duloxetine

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

ez payday loan

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

i need cash

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

coupons for cialis 20 mg

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

cipro 250

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

money quick

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

viagra cost in us

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

bad credit loan

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

loan direct

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

This web site certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didnít know who to ask.

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

canadian pharmacy ltd

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about these subjects. To the next! All the best!!

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

This site truly has all the information and facts I needed concerning this subject and didnít know who to ask.

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to create a very good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a lot and never seem to get anything done.

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

can i buy modafinil

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

There is certainly a great deal to learn about this issue. I love all of the points you have made.

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

bookmarked!!, I really like your website!

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

glucophage 500

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

remodeling loans

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

best funds

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

same day loans

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

zoloft 150

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

scoliosis
I pay a visit each day some sites and blogs to read posts, except this webpage gives feature based articles.

scoliosis

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

propecia 1 mg for sale

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

where to order viagra

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

loan money

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

scoliosis
Hello excellent blog! Does running a blog such as this require a massive amount work?
I’ve very little understanding of programming however I had been hoping to start my own blog
soon. Anyway, should you have any suggestions or techniques
for new blog owners please share. I understand this is off subject but I just needed to ask.
Cheers! scoliosis

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

buy cialis shipping canada: buy cialis now can i buy cialis in uk
where can i buy cialis without a prescription

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

service loans

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

erectile dysfunction medicines: erectile dysfunction pills – top rated ed pills

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

cialis buy in canada

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

what is the best ed pill: erectile dysfunction pills – erectile dysfunction pills

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سایر مطالب پیشنهادی: